Male & breed champion, Tregarrick Hamilton
JUDGE: MR R CLEMENS, ST ERVAN, WADEBRIDGE, CORNWALL
Cow, born before 1 January 2016, having had a full time calf on or after 1 January 2019
1st Mrs A B Brookes - BECKAVEANS BLEUJEN
2nd W P & S L Harper - Z BEDFORD DOLLYBIRD OF 2012
3rd D J Thomas & Son - TREGUDDICK FLIRT 5
4th W P & S L Harper - Z BEDFORD ELIZABETH OF 2010
5th W H D Scott - GROVE BUTTERCUP 123
Cow born before 1 January 2016 warranted in calf, having had a full time calf since the previous Show and before 1 January 2019
1st W P & S L Harper - Z BEDFORD BEAUTY OF 2011
Heifer or cow born in 2016. Those born before 30 June to have had a full time calf. Those born after 30 June to have had a full time calf or be certified in calf
1st W P & S L Harper - Z BEDFORD ELIZABETH OF 2016
2nd N & E Bunkum - TREGARRICK GENIE
3rd T Eustice - TREVOWAH SKYE
4th R J Throssell & J A T Warwick - WADDETON HILDA 94
5th A L Pascoe - CARZISE SALLY 19
6th W H D Scott - Z GROVE PRIMROSE 74
Heifer, born in 2017
1st S J & S M Ward - BESOWSA DOROTHY 4
2nd R K Rundle - KESTLE MARIANNE 17
3rd Mrs A B Brookes - Z BECKAVEANS BEACH BELL 2
4th G W J & L F Pluess - TREVOULTER LILI 3
5th W P & S L Harper - Z BEDFORD BEAUTY OF 2017
6th A L Pascoe - CARZISE AUDRY 32
Heifer, born in 2018
1st R K Rundle - KESTLE BUTTERCUP 145
2nd N & E Bunkum - TREGARRICK INDIANA
3rd R K Rundle - KESTLE BUTTERCUP 146
4th R K Rundle - KESTLE TULIP 132
5th R J Throssell & J A T Warwick - BROOMPARK AMELIA
6th G W J & L F Pluess - TREVOULTER EWELLA 4
Bull, born before 1 January 2016
1st W P & S L Harper - Z WELLAND VALLEY TRIDENT 3
2nd S J & S M Ward - WADDETON HOMER 7
Bull, born in 2016 or 2017
1st M A & C Sandbach & Son - TREGARRICK HAMILTON
2nd N & E Bunkum - TREWINT INVINCIBLE
3rd P S & A P Rowe - TREWINT CARLOS
4th D J Thomas & Son - Z TREGUDDICK EPHRAIM 2
Bull, born in 2018
1st N & E Bunkum - TREGARRICK INSTOW
2nd N & E Bunkum - TREGARRICK ISAAC
3rd T Eustice - TREVOWAH PHILIP
4th W H D Scott - GROVE SOLOMON 83
5th N & E Bunkum - TREGARRICK ILLAND
6th R J Throssell & J A T Warwick - Z BROOMPARK ATHOS
Group of three animals, only one a bull
1st R K Rundle
2nd W P & S L Harper
3rd N & E Bunkum
4th T Eustice
5th R J Throssell & J A T Warwick
6th W P & S L Harper
Male Champion
Winner M A & C Sandbach & Son - TREGARRICK HAMILTON
Reserve W P & S L Harper - Z WELLAND VALLEY TRIDENT 3
Female Champion
Winner Mrs A B Brookes - BECKAVEANS BLEUJEN
Reserve S J & S M Ward - BESOWSA DOROTHY 4
Breed Champion
Winner M A & C Sandbach & Son - TREGARRICK HAMILTON
Reserve Mrs A B Brookes - BECKAVEANS BLEUJEN
INTERBREED
Best Cow of any recognised beef breed, exhibitor bred
Winner Mrs A B Brookes - BECKAVEANS BLEUJEN
Best Beef Cow with a natural born calf at foot
Winner Mrs A B Brookes - BECKAVEANS BLEUJEN
The Trevowah Perpetual Challenge Cup for the Best Native Breed animal
Winner Mrs A B Brookes - BECKAVEANS BLEUJEN
Champion Beef Animal, exhibitor bred
Reserve Mrs A B Brookes - BECKAVEANS BLEUJEN